1. Головна
  2. /
  3. Наші послуги
  4. /
  5. Урологія
  6. /
  7. Аденома простати і простатит

Аденома простати і простатит

insert image

Аденома простати і простатит – одні з найбільш частих захворювань передміхурової залози, які діагностують у чоловіків. Це абсолютно різні патології, які мають якусь схожу симптоматику і кардинально різне лікування.

Що таке аденома простати і простатит

Аденома простати – доброякісна гіперплазія передміхурової залози (ДГПЗ), тобто розростання залозистої тканини. Новоутворення відрізняється доброякісним ростом і не дає метастазів, але завдає значної дискомфорт через здавлювання уретри, що порушує сечовипускання.

Гіперплазія простати є актуальною проблемою в сучасній урології. Імовірність її розвитку збільшується з віком. Захворювання виявляють у половини чоловіків 50-60 років, в групі старше 70 років патології схильні більше 75%. Гістологічні ознаки ДГПЗ у вигляді невеликих вузликів, які ще не проявляють себе симптомами, можуть бути виявлені вже з 30-річного віку.

Простатит – запалення передміхурової залози, яке пов'язано з проникненням в орган патогенного агента або застійними явищами. Спостерігається у чоловіків у віці 25-50 років. За статистикою, практично кожен чоловік в анамнезі має хоча б один випадок запалення простати. При відсутності лікування висока ймовірність розвитку абсцесу залози. На тлі поширення інфекції можуть розвинутися – везикулит, орхіт, епідидиміт, цистит, пієлонефрит і ряд інших захворювань сечостатевої системи.

Причини розвитку гіперплазії простати

Точних даних за механізмом розвитку аденоми немає, є лише безліч теорій, але жодну не можна назвати справжньою. Є думка, що новоутворення пов'язано з наявністю хронічного простатиту, але ніяких фактів, які б це підтвердили, немає. Дослідники також не виявили і зв'язку ДГПЗ з перенесеними венеричними захворюваннями, статевою активністю, сексуальною орієнтацією, запальними процесами.

Вчені, які проводили багаторічне вивчення етіології захворювання, прийшли до висновку, що воно пов'язане з віковими змінами через порушення гормонального фону. В ході лабораторних досліджень гормонального рівня у хворих був виявлений зв'язок з показниками гормону – дигідротестостерона, який є більш активною формою тестостерону.

Симптоми захворювання

В основі патології лежить збільшення залози, що призводить до зменшення просвіту уретри і більшої частини симптомів переважно у вигляді утруднення сечовипускання, збільшення його частоти. Захворювання має кілька стадій, які відображаються на симптоматиці:

  1. Компенсована. Сечовипускання стає частим і менш інтенсивним, виникає потреба помочитися 1-2 рази за ніч. Як правило, хворі не надають значення нічним пробуджень, пов'язуючи це з проблемами зі сном. Денне сечовипускання може бути не порушено, але з часом його частота збільшується, обсяг виділеної сечі зменшується, але в сечовому міхурі її не залишається. Людина починає помічати, що струмінь падає не параболою, а майже вертикально. На даній стадії немає порушення роботи сечоводів, нирок, так як діють компенсаторні механізми.
  2. Субкомпенсована. Сечовий міхур починає збільшуватися в об'ємі і гірше виконувати свою функцію. Під час сечовипускання хворий змушений напружувати м'язи діафрагми, черевного преса. Сечовипускання переривчасте, багатофазні. Змінюється робота верхніх сечовивідних шляхів, порушується функціонування нирок, що викликає спрагу, сухість у роті, поліурію.
  3. Декомпенсована. Сечовий міхур сильно розтягується, переповнюється сечею і його спорожнення неможливо, навіть якщо хворий сильно напружує м'язи. Постійно турбують позиви до сечовипускання, але сеча відділяється тільки по краплях, далі вони починають виділятися мимоволі. Спостерігається її мимовільне підтікання. Ураження нирок прогресує, наростають симптоми хронічної ниркової недостатності.

Виразність симптомів може мати відчутні відмінності. Згідно з даними досліджень в андрології проблеми з сечовипусканням виникають приблизно у 40%, з них лише кожен п'ятий чоловік звертається за медичною допомогою. При простатиті сечовипускання також стає частим, але супроводжується болем. Найчастіше спостерігається слизової, гнійне виділення з уретри.

Аденома простати впливає на якість життя, так як людина змушена обмежувати сексуальну, соціальну активність, уникати відвідування місць, де немає можливості відвідати вбиральню, не може витримувати тривалих поїздок. Страждає і сон, так як хворі змушені прокидатися ночами, щоб помочитися.

Діагностика

Попередній діагноз виставляють на підставі скарг, даних анамнезу, первинного огляду, яке включає пальцеве дослідження простати. Для підтвердження або спростування діагнозу, виявлення ускладнень пацієнтам призначають:

  • трансабдомінальне, трансректальне УЗД простати;
  • урофлоуметрію;
  • екскреторну урографію;
  • комп'ютерну томографію;
  • катетеризацію сечового міхура;
  • мазки з уретри для виключення інфекційних патологій;
  • загальний аналіз сечі;
  • біохімічний аналіз крові.

Для виключення раку передміхурової залози визначають рівень онкомаркера – ПСА, в спірних ситуаціях на додаток – біопсія.

Лікування аденоми простати

ДГПЗ лікують консервативним і хірургічним методом. В арсеналі сучасної медицини є безліч методів оперативного лікування, яке показано при неефективності консервативних методів, розвитку ускладнень. Радикальний спосіб лікування – аденомектомія, при якій вузли залози видаляють через відкритий розріз. Використовують вкрай рідко – при неможливості застосування інших методик. У перевазі ендоскопічні, малоінвазивні способи, які мінімізують крововтрату, травмування тканин, не вимагають тривалої реабілітації.

Золотим стандартом можна назвати трансуретральну резекцію. Її виконують за допомогою ендоскопічного інструменту – резектоскопа, який вводять в сечівник. Збільшені тканини видаляють електричним струмом, тривалість маніпуляції в середньому близько 1 години. Трануретральна резекція – малоінвазивне, безпечне втручання, яке прекрасно переноситься пацієнтами.

Ефективним і щадним способом є лазерна енуклеація, яка не залежить від обсягу аденоми і є альтернативою трануретральної резекції. За допомогою ендоскопічного обладнання потоком променів лазера видаляють частки простати єдиним блоком.

Урологи медичного центру VILLA MEDICA володіють усіма тонкощами оперативного лікування аденоми простати. Послуги надають фахівці високої кваліфікації з великим практичним досвідом, які використовують малотравматичні методики, передове обладнання. Лікування проходить відповідно до останніх досягнень медицини, в максимально комфортних обставинах. Щоб дізнатися більш детальну інформацію, ціну на операцію аденоми простати в Харкові, зателефонуйте за вказаним телефоном або заповніть заявку на сайті.

Записаться на консультацию

insert image