1. Головна
  2. /
  3. Наші послуги
  4. /
  5. Урологія
  6. /
  7. Видалення каменів з сечового...

Видалення каменів з сечового міхура

insert image

Сечокам’яна хвороба посідає друге місце серед урологічних захворювань. Різновид цього захворювання з локалізацією каменів в порожнині сечового міхура носить назву цістолітіаза.

Незважаючи на те, що тривалий час камені в сечовому міхурі можуть ніяк себе не проявляти, поступове збільшення розмірів конкрементів призводить до небезпечних ускладнень у вигляді:

  • освіти пролежнів на слизовій оболонці сечового міхура;
  • частих інфекційно-запальних процесів в сечовивідної системі;
  • гострих порушень відтоку сечі у чоловіків при закупорці каменем простатичного відділу уретри;
  • рецидивує циститів.

Впровадження в практичну медицину сучасних технологій дозволило урологам проводити видалення каменів з сечового міхура без хірургічних операцій, без розрізів, швів і тривалого періоду реабілітації.

Дроблення каменів в сечовому міхурі виконується методом літотрипсії або ендоскопічним способом.

Літотрипсія

Літотрипсія – це неінвазивний метод руйнування каменів в сечовій системі (нирках, сечоводах, сечовому міхурі) за допомогою різних видів енергії: ультразвук, лазер, ударно-хвильова енергія.

За способом впливу літотрипсія ділиться на дистанційну (без прямого втручання на організм) і контактну.
При виборі методики враховуються фізико-хімічні характеристики конкрементів, а також їх розмір і кількість.

Дистанційна літотрипсія

 Суть дистанційної літотрипсії полягає в руйнуванні каменю в сечовому міхурі за допомогою ударної хвилі, яка генерується в спеціальному апараті – літотріптери. Фокус апарату за допомогою ультразвукового сканера або рентгенівської установки наводиться на об’єкт, який підлягає видаленню (камінь), ультракороткі імпульси хвильової енергії проникаючи в нього, створюють тиск до 160 кПа, що призводить до руйнування конкремента.

Дистанційна літотрипсія проходить в кілька етапів: спочатку руйнується зовнішній каркас каменю, далі формуються і поглиблюються тріщини, які з кожним імпульсом все більше розщеплюють зрощення на безліч дрібних фрагментів.
Методика дистанційної літотрипсії дозволяє видаляти конкременти до 2 см в діаметрі.
Контактна літотрипсія – це вид ендоскопічної операції з видалення каменів, яка проводиться за допомогою цистоскопа. Цистоскоп – це прилад у вигляді довгої трубки з освітлювальною системою і відеокамерою на кінці.

Контактна літотрипсія – інвазивний спосіб дроблення, використовується при високій щільності утворених каменів і при діаметрі їх більше 5 см. Операція з видалення каменів у сечовому міхурі здійснюється без розрізів, інструменти в сечовий міхур для проведення маніпуляцій вводять трансуретрально – через сечовипускальний канал.

Цітолітотріпсія

Цітолітотріпсія (руйнування каменів в сечовому міхурі) відноситься до контактного виду літотрипсії. Трубку ендоскопа проводять в порожнину сечового міхура через сечовипускальний канал. Вбудована мінівідеокамера дозволяє виявити камінь, потім лікар підключає ліпотріптер і виробляє руйнування конкремента. Після закінчення процедури в сечовий міхур через тубус цистоскопа вводиться стерильний розчин для видалення найдрібніших частинок подрібненого каменю.

Видалення каменів з допомогою лазера

Через внутрішній канал цистоскопа всередину сечового міхура вводиться лазерне волокно. Лікар, контролюючи візуально весь процес дроблення конкрементів, підводить наконечник максимально близько до каменів і за допомогою направленого лазерного променя руйнує їх. Камені, перетворені в мелкодісперстних масу, виходять самостійно разом зі струмом сечі. Іноді для отримання великих уламків застосовують спеціальні інструменти.

Дроблення каменів в сечовому міхурі ультразвуком

За допомогою ультразвукового наведення визначається локалізація каменю. Руйнування каменів відбувається під дією ультразвукових хвиль надвисокої частоти, які виробляють спеціальні апарати. Коливання ультразвуком послаблюють зв’язок між частинками, розхитують кристалічну решітку, що сприяє деструкції каменю. При процедурі використовується місцеве або внутрішньовенне знеболювання.

Хірургічні операції

При наявності патологій, які сприяють формуванню каменів в сечовому міхурі (аденома передміхурової залози або інші захворювання простати, стриктури уретри, дивертикули сечового міхура) виконуються операції по відновленню сечовивідних шляхів:

  1. ендоскопічні операції (наприклад ТУР) на передміхуровій залозі
  2. відкриті операції на простаті
  3. ендоскопічне розсічення стриктури уретри
  4. пластика уретри

При величезних розмірах каменів можливе проведення відкритої цістолітотомії, яка проводиться розріз черевної стінки і сечового міхура. Після видалення конкременту лікар пошарово вшиває сечовий міхур і черевну стінку. Операція виконується під місцевою анестезією.

Можливі ускладнення

Після маніпуляцій, пов’язаних з дробленням каменів в сечовому міхурі при цістолітіазі, підвищується ймовірність розвитку деяких ускладнень:

  • інфікування сечового міхура і сечовипускального каналу;
  • підвищення температури тіла;
  • травмування сечового міхура і уретри;
  • кровотеча;
  • порушення водно-сольового обміну – зниження рівня іонів натрію в плазмі крові.

Прогноз лікування

За статистикою, відсоток успішних результатів при позбавленні сечового міхура від каменів методами дроблення становить 93%.
Незалежно від методу лікування пацієнт потребує динамічного спостереження у уролога не менше 2 разів на рік зі здачею аналізів і УЗД нирок і сечового міхура.
Навіть повне видалення каменя з сечового міхура не дає 100% гарантії, що хвороба більше не повернеться. Якщо не було усунуто фонове захворювання, в даному випадку причина цістолітіаза, висока ймовірність рецидивів, коли конкременти знову будуть утворюватися в різних структурах сечовивідної системи.

Записатися на консультацію

insert image