Лікування акне
Вульгарне акне — мультифакторіальний дерматоз, в його появі велику роль відіграє генетично детермінований тип секреції сальних залоз і гіперандрогенія. За даними лікаря-дерматолога Джеймса Лейдена, від вугрової хвороби, прищів страждають приблизно 85% людей у віці 12-24 років, близько 8% — 25-34 років і 3% — 35-44 роки.
Як розвивається акне
Вугрової хвороба — хронічне ураження шкіри, при якому спостерігаються запальні і незапальні висипання. Вульгарні вугри можуть зустрічатися в будь-якому віці починаючи з народження. При їх розвитку взаємодіють 4 фактора:
- надлишкова секреція сальних залоз;
- фолікулярний гіперкератоз;
- активація пропіонових бактерій;
- запалення.
Через гиперсекреции шкірного сала знижується його бактерицидна дія, за рахунок підвищення його щільності формуються пробки в протоках, які перекривають їх просвіт. Потовщений роговий шар волосяних фолікулів ще більше порушує відтік секрету сальних залоз. На шкірі людини знаходиться велика кількість мікроорганізмів, які при створенні сприятливих для них умов можуть викликати запальні процеси.
Головну роль в запаленні грає бактерія Propionibacterium acnes (пропіонібактЕріум Акнес), яка відноситься до анаеробів і прекрасно розвивається без кисню. Сально-рогові пробки — ідеальне середовище для їх активації. Кількість бактерій, особливо в закритих комедонах, істотно перевищує кількість аеробних бактерій, які не можуть перебувати в безкисневих умовах. Тканини дають реакцію на активну життєдіяльність P.acnes, що і призводить до запалення.
Cимптоми акне
Хворі скаржаться на підвищену жирність шкіри, висип, болючість і свербіння в області знаходження акне. Угри переважно локалізуються на обличчі, шиї, плечах, верхній частині грудей, спини. Саме в цих областях знаходяться найбільші сальні залози.
Шкірний висип представлений незапальними елементами (відкритими, закритими комедонами) та запальними – папулами, пустулами, вузловими, кістозними утвореннями. При тяжкому перебігу хвороби глибокі запальні елементи на обличчі та інших областях можуть зливатись разом і підніматися над шкірою. Після їх розтину з’являються виразки, що довго не проходять, які в подальшому призводять до рубців постакне.
Діагностика захворювання
Діагноз грунтується на клінічній картині. При обстеженні звертають увагу на наявність ознак гіперандрогенемії, такі як порушення менструального циклу, зміна вторинних статевих ознак і інші.
Якщо спостерігається резистентність вугрів до проведеного лікування, це може вказувати на ендокринні патології — гіперплазію, пухлини гіпофіза, синдром полікістозу яєчників і інші. Залежно від клінічного випадку при акне обстеження може включати ряд лабораторних, інструментальних досліджень:
- визначення рівня гормонів: фолікулостимулюючого, лютеїнізуючого, вільного тестостерону, прогестерону, кортизону і т.д.;
- тест на толерантність до глюкози;
- біохімічний аналіз крові;
- УЗД органів малого тазу, наднирників, передміхурової залози, яєчок;
- рентгенографія турецького сідла, наднирників.
Майже у кожного другого хворого є ендокринопатії і / або хвороби репродуктивних органів, тому за показаннями призначають консультації ендокринолога або ендокринолога-гінеколога.
Лікування вугрової хвороби
Мета терапії — ліквідувати запалення, зменшити кількість Р.acnes, вплив андрогенів на сальні залози, вироблення шкірного сала. Після консультації ендокринолог вирішує питання про необхідність призначення гормональної терапії, частіше це оральні контрацептиви, нормалізація метаболізму.
З урахуванням клінічної картини перед дерматологом стоять наступні завдання:
- еобхідність в призначенні антибіотиків, системних ретиноїдів (изотретиноин), їх дозування;
- способи зовнішньої терапії;
- вид косметичних процедур.
У перевазі — призначення ізотретиноїну замість тривалої антибіотикотерапії через менший ризик побічних ефектів, високої ефективності, керованої ремісії. Це обов’язковий препарат при конглобатній, флегмонозной, кістозної формі акне, які схильні до рубцювання.
Під час його застосування необхідно зволоження шкіри, слизової губ, захист від УФ-опромінення, надійна контрацепція. Курс лікування акне підбирають в індивідуальному порядку.
Зовнішню терапію призначають з урахуванням форми хвороби. Вона обов’язково включає:
- засоби для вмивання при акне;
- антибактеріальні мазі або гелі для гнійників;
- механічне видалення пустул з гноєм — після попереднього навчання лікарем;
- засоби для зменшення жирності, запалення.
Для прискорення загоєння вугрів призначають лікувальні, косметичні процедури, щоб посилити дію препаратів на глибокі шари за рахунок хімічних провідників.
Медичний центр VILLA medica проводить комплексну терапію щодо усунення вугрової хвороби, в тому числі лазерне лікування акне в Харкові. Це сучасний, прогресивний метод, який допомагає пацієнтам позбутися від шкірної висипки ефективно і безпечно. Щоб отримати детальну інформацію, зателефонуйте за вказаним телефоном або заповніть форму зворотного зв’язку на сайті.